Haber

AB, yenilenebilir enerji hedefindeki çıtayı yükseltti

Avrupa Birliği (AB), yenilenebilir enerjiye geçişte kendisine yeni bir amaç belirlemiştir.

AB müzakerecileri, yenilenebilir enerji kullanımının toplam enerji gereksinimlerindeki payını 2030 yılına kadar yüzde 42,5’e çıkarmayı kabul etti.

AP’nin Alman üyelerinden Markus Pieper, AB ülkeleri ile Avrupa Parlamentosu’nun (AP) rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların kullanımına ilişkin vardığı anlaşmayı duyurdu.

Pieper, Twitter’dan yaptığı paylaşımda AB müzakerecilerinin vardığı anlaşma için “Brüksel’de beyaz duman” ifadesini kullandı. Tez amaçlarının büyük ölçüde pekiştirildiğini ve “Avrupa’nın enerji dönüşümünün ancak bu şekilde gerçekleşebileceğini” belirten Pieper, muhtıranın üye devletler tarafından birer birer onaylanmasını öngören sürecin bir an önce tamamlanması çağrısında bulundu. .

Varılan siyasi mutabakatın yasalaşabilmesi için hem Avrupa Parlamentosu hem de AB ülkeleri tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak bu oylamalar genellikle sadece bir formalitedir ve varılan anlaşmalar herhangi bir değişiklik yapılmadan onaylanır.

Eski hedef yüzde 32 idi

Yeni yasa AB’nin 2030 hedefini yüzde 32 artırmış olacak. Geçen yıl Ukrayna savaşının ardından AB, enerjide Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırma kararı aldı.

AB, 2021’de toplam güç ihtiyacının yüzde 22’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı. Ancak, yenilenebilir enerjinin payı ülkeden ülkeye önemli ölçüde farklılık gösterdi. 27 AB üyesi ülke arasında yüzde 63 ile İsveç ilk sırada yer alırken, Lüksemburg, Malta, Hollanda ve İrlanda’da yenilenebilir kaynakların payı yüzde 13’ün altında kaldı.

Yenilenebilir enerjiye geçiş, AB’nin iklim değişikliği hedeflerini tutturması açısından büyük önem taşıyor. Bunların başında, 90’lı yıllara kıyasla 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 55 oranında azaltmak için yasal olarak bağlayıcı amaç geliyor.

Yenilenebilir enerji amaçları da Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra daha da değer kazandı. AB, 2027 yılına kadar Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığını sona erdirmeyi planlıyor. AB, üreteceği düşük karbonlu enerjinin yanı sıra rüzgar ve güneş enerjisi yardımıyla bu hedefe ulaşmayı hedefliyor.

Avrupa Komitesi, AB ülkelerinin Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılıklarını sona erdirmeleri için, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji ve hidrojen altyapısına 113 milyar avro daha yatırım yapılması gerektiğini açıkladı.

DW,rtr/CO,HS

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu