Haber

Kar yağdı, Palandöken sevindi

Son 52 yılın en kurak sezonunun yaşandığı Türkiye’de bundan en çok etkilenen yerlerden biri de kayak merkezleri oldu. Kayak sezonunun açıldığı Palandöken’de kar yağışı, geçen yılki kuraklık nedeniyle gizlenen kar ve suni karla karşılandı. Yarıyıl tatilinin başlamasıyla birlikte Türkiye’nin dört bir yanından kayakseverler pistleri doldurdu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre son 52 yılın en sıcak Aralık ayının yaşandığını ve yağışların önemli ölçüde azaldığını açıkladı. Kuraklıktan en çok etkilenen yerlerden biri de kayak merkezleri oldu. Deniz seviyesinden 3 bin 176 metre yükseklikte bulunan Palandöken’de, hava sıcaklığının sıfırın altında 5 dereceye düştüğü saatlerde yapılan suni kar ve kuraklığa rağmen son dönemden gizlenen karla 12 Aralık’ta sezon açıldı. . Pistlerde kar olmaması kayak merkezine olan ilgiyi azalttı. Palandöken’de sömestr tatili ile birlikte başlayan ve 2 gün etkili olan kar yağışı, kayakseverler tarafından sevinçle karşılandı.

Havalimanına 15 dakika, şehir merkezine 5 dakika uzaklıkta bulunan Palandöken Kayak Merkezi’ndeki otellerin doluluk oranı, yağan kar ve yarıyıl tatiliyle birlikte yüzde 80’e ulaştı. En uzunu 14 kilometre olan 27 parkurdan 20 bin kişinin faydalanabildiği Palandöken’de aynı zamanda acemiler pistinde kayak ve snowboard bilmeyenler de kızak yapabilir.

Karnelerini alarak Türkiye’nin dört bir yanından aileleriyle birlikte Palandöken’e gelen çocuklar, kayak pistlerinde tatilin keyfini çıkardı. Ailesiyle Siirt’ten Palandöken’e geldiğini söyleyen Zeynep Gül (12), “Eşi çok özledim. Burada kızak yapıyorum. Tatil çok güzel gidiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu