Haber

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hatay’da deprem bölgesinde.

Bakan Akar, kent merkezinde incelemelerde bulundu.

Ekmek fırınını inceledi

Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugayı Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Tabur Komutanlığından son çalışmalar hakkında bilgi alan ve talimat veren Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerine günlük 10 bin kişilik yemek dağıtım kapasiteli mutfak sağladı. Milli Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT A.Ş tarafından kurulmuştur. Fırında da incelemelerde bulundu.

Akar, daha sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler ve Mehmetçik tarafından Atakaş Hatayspor Tesisleri’nde kurulan çadır kenti ziyaret etti.

200 çadırın bulunduğu çadırkentte vatandaşlarla toplantıya gelen ve taleplerini dinleyen Akar, Mehmetçiklerin erzak dağıtım çalışmalarını da takip etti.

çocuklarla oynandı

Çadır kentte meclisi tamamlanan Mehmetçik Okulu’nda da incelemelerde bulunan Akar, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yanına geldiği çocuklarla oyun oynayan Akar, eğitim ve öğretimin değerini vurguladı.

Asrın faciasının ardından diğer faaliyetlerle birlikte üzerinde durulması gereken konuların başında eğitimin geldiğini belirten Akar, bölgede yaralar iyileşir kapanmaz eğitim ve öğretimin en kısa sürede başlayacağını söyledi.

Çocuklar eğitilecek

Mehmetçik Okulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin çocuklara yönelik eğitici ve eğlendirici etkinliklerin yanı sıra psiko-destek etkinlikleri gerçekleştireceği belirtildi.

Bakan Akar, çadırkentte gördüğü Tacikistan Arama Kurtarma ekiplerine çalışmaları ve destekleri için teşekkür ederek, Tacikistan Savunma Bakanı’na selamlarını iletti.

NATO’dan konteyner desteği

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar daha sonra Orgeneral Güler ile birlikte İskenderun ilçesine giderek oradaki Mehmetçiklerin çalışmalarını denetledi.

Depremin ardından NATO’nun İskenderun’da kuracağı konteyner kentte de incelemelerde bulunan Akar, buradaki çalışmaları yerinde inceledi, bilgi aldı ve talimat verdi. Akar, NATO yetkilileriyle de görüşerek kendilerine gösterilen destekten dolayı teşekkür etti.

TCG, Bayraktar’ı ziyaret etti

Milli Savunma Bakanı Akar’ın bir sonraki durağı depremin ardından Rol-2 hastanesi olarak sağlık hizmeti vermeye başlayan Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemisi TCG Bayraktar oldu.

Çalışmalar hakkında bilgi alan Akar, depremzedelerle görüşmeye geldi. Taleplerini dinleyen ve doktorlarla görüşen Akar, kahramanca ve özverili faaliyetlerini sürdüren Deniz Piyadeleri ile de öne çıktı.

Geminin işçisine seslenen Akar, şunları söyledi.

Gemide iki bebek doğdu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri olan TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar, bugüne kadar 32 ameliyat gerçekleştirdi ve 6 bin 135 yaralıyı tedavi etti. Gemilerde “Hatice Deniz” ve “Nur” isimli iki bebek de dünyaya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu