Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova ile müzakerelerin süreceğini söyledi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile müzakerelerin devam edeceğini ancak Kosova’yı tanımayacaklarını söyledi.

Vucic, yerel bir televizyon kanalında, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell başkanlığında Kosova Başbakanı Albin Kurti ile 27 Şubat’ta Brüksel’de yaptığı görüşmeyi değerlendirdi.

Ülkesinin Fransız-Alman Planı olarak bilinen öneriyi görüşmeye hazır olduğunu belirten Vucic, “Brüksel’de görüşme vardı, anlaşamadık, görüştük, görüşmeleri sürdüreceğiz ve daha nice görüşmeler olacak. ” söz konusu.

Vucic, Kosova’yı tanımayacaklarını ve Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e (BM) girmesini kabul etmeyeceklerini belirterek, Kosova ile ilişkilerin normalleşmesi için çalışacaklarını ve barış içinde yaşamak istediklerini söyledi.

Sırbistan, 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

AB arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında dönemsel olarak çatışan Sırbistan ve Kosova, çıkarların normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor. ???

seyhanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu