Haber

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov Sırbistan’a teşekkür etti

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Belgrad’a yaptığı resmi ziyarette, Sırbistan’a Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunduğu için teşekkür etti.

Bayramov, resmi temasları kapsamında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Sırp mevkidaşı Ivica Dacic ile bir araya geldi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bayramov, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde olduğunu belirterek, “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini her zaman savunan Sırbistan’a teşekkür ediyorum.” söz konusu.

Yeni işbirlikleri ve projeler için ortak çalışmanın önemine vurgu yapan Bayramov, Sırbistan’da faaliyet gösteren Azerbaycanlı firmaların daha fazla iş birliğine teşvik edildiğini söyledi.

Dacic, Azerbaycan’la bağlantılarının üst düzeyde olduğunu, ülkesinin Azerbaycan’la enerji ve gaz alanında daha fazla işbirliğine açık olduğunu da kaydetti.

Bayramov ve Daciç ayrıca diplomatik temsilcilerin aile üyelerinin ücretli istihdamına ilişkin bir işbirliği protokolü de imzaladı.

Bakan Bayramov’u kabul eden Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Azerbaycan ile ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirterek, özellikle altyapı projelerinde iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Sırbistan ile Kosova arasında devam eden gerilim hakkında Bayramov’u detaylı bilgilendirdiğini belirten Vucic, Kosova’nın bağımsızlığını tanımayan Azerbaycan’a bu tutumundan dolayı minnettar olduğunu kaydetti.

Sırbistan ile Kosova’nın sık sık çatışmasının temel sebebinin ise Sırbistan’ın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görmesi olduğu söyleniyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve sonuçta iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol aranıyor.

mudanyahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu